W dniach 25 – 27 sierpnia 2017 roku w Kołobrzegu po raz IV odbyły się regaty Regaty Planet Baltic Cup.

Impreza zadebiutowała na zachodniopomorskim wybrzeżu w 2016 roku i wszystko wskazuje na to, że rośnie w regatową siłę promującą Kołobrzeg jako miejsce, które wraca na wyścigową mapę Polski.

Partnerami IV edycji byli:  Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg, Marina Solna Kołobrzeg, Burco Development Polska – Rogowo Pearl, DAD Sportswear, Red Bull, G.Gerlach – zegarki polskie, Hiveberg, Code Zero,

Sea Line, Neptun Kołobrzeg – sklep żeglarski, MOSiR, SailService – Ronstan.

Patronat imprezy: Prezydent Miasta Kołobrzeg, Żagle + Jachty motorowe, W Ślizgu!.

W regatowych zmaganiach IV edycji PBC uczestniczyły 23 jachty i ponad 70 żeglarzy. Regaty zostały wpisane do oficjalnego kalendarza Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w klasie ORC (Zachodniopomorski Puchar Sezonu ORC). Oprócz jachtów startujących w ORC tradycyjnie na starcie spotkali się zawodnicy klasy Sigma Active oraz startujący w klasach Open (do 8,5m i powyżej 8,5).

W sierpniowych regatach towarzyszyła zawodnikom żeglarska pogoda i wiatr osiągający prędkość
do 20 węzłów. W sobotę rozegrano 7 biegów, a w niedzielę 2 z planowanych 3. Ostatni bieg został przerwany ze względów bezpieczeństwa (nadciągająca burza). Trasa tradycyjnie ustawiona była tak,
by zmagania żeglarzy można było oglądać z molo, gdzie organizator miał też stanowisko, z którego prowadzony był komentarz, przybliżający zgromadzonym widzom zawiłości regatowego żeglarstwa.

Regaty zakończyły się wręczeniem medali i nagród w niedzielę 27 sierpnia w kołobrzeskiej Marinie.


Zwycięzcy IV edycji Regat Planet Baltic Cup  – 25 – 27. 08. 2017

Klasa Sigma Active:

  1. Mateusz Gołąb POL 36
  2. Norbert Nowacki POL 49
  3. Robert Sobociński POL 36

Klasa ORC:

  1. Robert Rayski – Hruby
  2. Krystian Łukaszewicz – Wyklęty
  3. Krzysztof Stormann – Maxi Honey

Klasa Open 1 (do 8,5m długości kadłuba)

  1. Józef Chojecki – Difur
  2. Aleksandra Jutrzenka – Wojakowska – Kika
  3. Grzegorz Waszkiewicz – Pahoa

Klasa Open 2 (powyżej 8,5m długości kadłuba)

  1. Marcin Kluczyk – SoFun II
  2. Wiesław Księżopolski – Hayka
  3. Mirosław Frącek – Marcinek II